Ballı Kayalar Kaya Tırmanışı 150 TL Ballı Kayalar - Gebze Kaya Tırmanışı

İstanbul Yamaç Paraşütü Rezervasyon : 0850 840 61 16

Ballı Kayalar Kaya Tırmanışı


Turumuz doğanın zorlu koşullarında hayatta kalmayı öğretmiyor tabiki:) Ha isterseniz onu da öğretiriz ama bu tur kayaya dokunma hissinin, boşluk hissinin, kendini bir ipe bağlı olarak yukarı doğru çekme hissinin ne demek olduğunu yaşamak isteyenler için hazırlanmıştır.

Zorluk Derecesi:

Turumuz genel olarak orta zorlukta ama kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Çünkü tecrübelerimizden biliyoruz bu sporu daha önce denemediyseniz siz de neler yapabileceğinizi bilmiyorsunuz demektir:)

Turun Farkı:

Kaya tırmanıyor yaklaşık 20 metreden ip inişi yapıyorsunuz daha ne olsun:)

Program:

Saat 09.00'da Ballıkayalara varış. Acemi rotasında yapılacak iniş ve tırmanış aktiviteleri için güvenlik, malzemenin kullanımı ve rota hakkında verilecek eğitimden sonra Sol Blok Acemi rotasında iniş eğitimi ve ip inişi yapılacak. (İniş ve tırmanışlar serbest yapılmayacaktır, tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra ipe girilerek gerçekleştirilecektir.) Saat 12.00'de mola ve öğle yemeği. Saat 13.00'te tırmanış eğitimi ve tırmanış başlıyor. Saat 17.00'de aktivite sonu ve İstanbul'a dönüş.

Not: Hava şartlarına göre program değişebilir. Az yağmurlu günlerde sadece iniş yaptırılabilir.

Yöre Bilgileri:

Yeri: Marmara Bölgesinde Kocaeli ili sınırları içerisindedir.

Ulaşım: Ballıkayalar Vadisi; Kocaeli ili, Gebze ilçesi sınırları içerisinde Tavşanlı köyü yakınlarında yer almaktadır.

Özelliği: Ballıkayalar Vadisi;uzunluğu 1.5 km. genişliği 40-80 m. arasında değişen kanyon görünümlü, dar ve derin kazılmış bir "Boğaz"dır. Vadinin yükseltisi kuzeyde ağız kesiminde 5-10 m. yükseklikte başlayıp, güneyde vadinin sonlarında, 80-100 m. yüksekliklere kadar çıkmaktadır.

Ballıkaya Vadisi; kuzeyden güneye, Gürgenden adı verilen ve vadi içerisinde "Ballıkaya Dere" adını alan bir akarsu tarafından,yakın jeolojik geçmişte kireçtaşları içerisinde gömülerek açılmıştır. Aynı dere, vadi çıkışından sonra ufak bir göl oluşturup, göl çıkışını takiben Tavşanlıdere adını alarak güneyde Marmara Denizine kavuşur.

Vadiyi enine kesen mikrofaylanmaların vadinin bugün kü görünümü üzerinde etkileri olmuştur. Bu tür etkiler sonucu;vadi tabanında görülen eğim kırıkları, ufak şelaleler, küçük göllenmeler vb. şekiller oluşmuş, vadi yamaçları oldukça dik profiller meydana getirmiş, kuzeyden güneye %5 lik bir eğim kazanmıştır.

Ballıkaya Vadisinin doğu yamaçları batı yamaçlarına oranla daha yatık ve parçalı görünümdedir.

Havzanın hemen hemen tamamına yayılmış maki ve pseudomaki florası ile dere içlerinde kışın yapraklarını döken angyospherm taxonları görülür.

Atmaca, alaca karga, erkemez, hüthüt, tarla kuşu, bülbül kuşu populasyonunu oluşturmaktadır. Çakal, tilki, tavşan, domuz, köstebeğe Tabiat Parkı içerisinde rastlanılmıştır.

Bu özelliğinin korunması ve devamlılığının sağlanması amacıyla 1847 hektarlık bölümü 1995 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır. Kanyon duvarları 1975-80’li yıllarda kaya tırmanıcıları tarafından sportif amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Şimdilerde 100’e yakın kaya tırmanış rotası ile gerçek bir kaya tırmanış merkezi halini almıştır.

Kanyon girişindeki göl kenarında , Balıklayalar milli parkının tesisi bulunmaktadır. Bu tesisten yiyecek , içme suyu , WC gibi ihtiyaçları karşılamak mümkündür.  

Yemekler:

Ateşte Barbeque sucuk, mantar, meyve, cola, fanta, salatalık, biber, domates ve gofret.

Tatlı niyetine de Mangalda helva:)

Yanında getir:

Yürüyüş veya spor ayakkabı.

Yedek ayakkabı, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyası

Yağmurluk veya panço.

Küçük bir sırt çantası (kumanya, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için

Mevsime göre çakı, fener, gözlük, şapka, bere, eldiven, güneş kremi vs..

Yanınızda yeterli miktarda su bulundurun.

Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giyisiler giyin. Kot giyinmeyin.

Katılımcılarımız doğa turlarının dinamiğinden dolayı kayıt yaptırdığı anda bazı riskleri kabul etmiş sayılır. Bu risklerin gerçekleşmesi durumunda Bukla herhangibir sorumluluk altına girmez. Ferdi kaza sigortası yaptırmanızı öneriyoruz.

 

Fiyata Dahil Olanlar

- Ekipmanlar
- Rehberlik
 

Blue Box


Adres : Kayışdağı Cad. No:19/5 Küçükbakkalköy - Ataşehir / İSTANBUL
Telefon : 0850 840 61 16
E-Mail : rezervasyon@bluebox.com.tr

Diğer Aktiviteler