Ankara'da Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi 1900 TL Ankara Yamaç Paraşütü

İstanbul Yamaç Paraşütü Rezervasyon : 0850 840 61 16

Ankara'da Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi


Kurs eğitim programı tüm dünyada kabul gören eğitim mevzuatına uygun olarak THK bünyesinde eğitim almış sertifikalı eğitmenlerce verilmektedir. Yamaçparaşütü sporunun en heyecan dolu aşamasıdır. Eğitimin amacı yamaçparaşütünü tanımak, gerekli kumandaları öğrenmek, güvenli bir şekilde kalkış ve iniş yapma becerisini edinmektir. Aldığınız eğitimin kalitesi son derece önemlidir. Çünkü uçuş kariyeriniz için edineceğiniz beceriler için güçlü bir temel oluşturur. Öğrenciler uçuş öncesi yamaçparaşütü sporunun her aşamasında yararlanacakları 25 saatlik teorik ders programı ile kursa başlarlar. Bu derslere ek olarak uygulamalı yer çalışmaları ile öğrencilerin yeterli sevk-idare kabiliyetine ulaşması sağlanır. Yer derslerinin tamamlanmasının ardından öğrenci normal ve emercensi (acil durumlar) usuller sınavına tabii tutularak kursun ilk aşaması tamamlanır.

Teorik dersleri tamamlayan kursiyerler eğitimin bir sonraki aşamasına olan, yer eğitimi çalışmalarına geçmektedir. Yer eğitimi çalışmaları kanat hâkimiyeti için oldukça önemlidir. Yerde kanat hâkimiyeti, iniş kalkış ve koşu pozisyonları ile kanadın baş üzerinde tutulması çalışmaları yapılarak kanadın tepkilerine alışılmaya çalışılır. Her uçuştan önce yapılması gereken kontroller vardır. Kalkış öncesi rüzgâr kontrolü, kanadın serilmesi, hazırlanması, kalkış, uçuşta kanadın sevk idaresi ve iniş yapılması gereken prosedürlerdir. Yer çalışmasında ne kadar çok pratik yapılır ise karşılaşılan sorunların üstesinden daha rahat geline bilinir. Yer çalışmasında uçuş, kalkış ve iniş için ihtiyaç duyduğumuz refleks guruplarının gelişmesi amaçlanmaktadır. Uygun alanlarda kanat hâkimiyetini öğrenen kursiyere 20-30 m. yükseklikteki yamaçlardan kalkış, uçuş ve iniş pratiğinin artırılmasıyla amacıyla minimum 15 adet alçak irtifa uçuşu yaptırılır.

Alçak tepe ve yer çalışmasında pratiğini tamamlayan öğrenciler, eğitmenlerin gözetiminde daha yüksek bir irtifadan uçuş yaptırılır. Kalkış ve iniş bölgesinde bulunan eğitmenlerimiz uçuş süresince kursiyeri telsiz ile yönlendirerek, almış oldukları eğitimin pekişmesini sağlarlar. Uçuşlara müdahale her uçuşta azalarak kursiyerlerin kendi uçuş planlamalarını geliştirmeleri hedeflenir. Eğitim uçuşları video kaydına alınır ve uçuş sonrası kritiklerde eğitmenlerce değerlendirilerek, öğrencilerin kusursuz bir uçuş tekniği kazanmaları sağlanır. Kursiyerler minimum 75 m.  maksimum 350 m yükseklikteki tepelerden 5 uçuş yaparak eğitimlerini tamamlarlar.

Başlangıç kursunu bitirenler istedikleri taktirde ileri düzey yamaç paraşütü kurslarına katılabilirler. Bu kursu başarı ile bitirenler kulüp pilotu olmaya hak kazanırlar ve kulübün paraşütleriyle eğitmen kontrolü olmaksızın uçuşa gidebilirler.

Kurslarımız; Ankara Gölbaşı, Ankara Ayaş, Ankara Akyurt, Bolu Abant, Denizli Pamukkale ve Sakarya Serdivanda yamaçparaşütü eğitimi için uygun tepe ve havalarda verilmektedir.

KURS SÜRESİNCE VERİLECEK DERSLER;

-Yamaçparaşütüne Giriş ve Tarihçe

                -Yamaçparaşütünün Yapısı ve Kısımları

                -Malzeme Bilgisi

                -Uçuş Tekniği

                -Sevk ve İdare

                -Aerodinamik

                -Hava Trafik Kuralları

                -Meteoroloji

                -Pratik Uçuş ve Emniyeti

              -Acil Durumlardan Çıkış

                -Yedek Atma

                -Sürüklenmeden Kurtulma,

             -İlkyardım

KURSA KATILIM ŞARTLARI;

-              Kursiyer sayısı en fazla 14 kişidir.

-              En az 16 yaşında olmak. (18 yaş altında ki kursiyerlerin velilerinden taahhütname ile başvurmaları gerekmektedir.)

-              Epilepsi, astım, kalp, bel ve omurga rahatsızlıkları olanlar eğitime katılamazlar.

-              En az 45Kg en fazla 110 kg olmak.    

-              Uçuşa atlayışa elverişli raporu.

-              Bir aylık kaza sigortası

KURSİYERLERİN YANLARINDA GETİRMESİ GEREKENLER;

Bileği koruyan yüksek bir bot, eğitim sırasında rahatlıkla kullanabilecekleri türden eşofman veya pantolon, sweatshirt, eldiven varsa koruyucu dizlik ve dirseklik. Eğitimin uçuş aşamasında pantolon ve uzun kollu üst giysi zorunludur. Kursiyerlerimiz uzun süre açık arazide çalışmalarından dolayı güneşin olumsuz etkilerini azaltmak için krem ve şapka bulundurulması tavsiye edilmektedir. Ayraca değişim için yedek kıyafet ve çorap getirilmelidir.

ÜCRETLER;

Kursiyerler ulaşım ve yemek ücretini kendileri öderler. Etkinliğe ulaşım minibüs kiralayarak sağlanır. Minibüs ücreti o gün etkinliğe gelen toplam kişi sayısına bölünerek her katılımcıdan ücret toplanır. Yemek için ise yol üzerinde durulan süpermarketlerden karşılanır. İsteyenler yiyeceklerini evden getirebilirler. Günün şartlarına göre ortak mangal (sucuk-ekmek vb.) da yapılabilir.

Ücrete Dahil Olanlar;

-              Temel Yamaçparaşüt eğitimi,

-              Eğitim süresince kullanılacak ekipman ve eğitim materyalleri,

-              FAI ve THK onaylı Yamaçparaşüt Başlangıç Sertifikası. 

KURS SÜRESİ;

Yeterli katılım olduğunda en az 7 kursiyer zaman gözetmeksizin kurs açılmaktadır.Kursun süresi,  tüm pilot adaylarının aynı standartta eğitim alana kadar sürer. Yaklaşık en az 7 gün sürmektedir.Guruplara göre özel program yapılmaktadır. Ekstrem durumlarda program değiştirilebilir.Kursiyerlerin çalışan gurup olması halinde hafta içi mesaiden sonra dersler verilip 2 haftasonuda yer eğitimleri ve uçuşlar yaptırılabilir.

Anka Havacılık


Adres : Macun Mh. Batı Bulvarı ATB İş Merkezi No:59 Yenimahalle/ANKARA
Telefon : 0532 336 84 16
E-Mail : bilgi@ankahavacilik.net

- Eğitimler uygun hava şartlarında verilebilmektedir
- Kursiyerlerin minumum 16 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
- 1.50 - 2m arasında boy, 45 - 110 kg arasında vücut ağırlığına sahip olması,
- Epilepsi , kalp rahatsızlığı taşımaması gerekmektedir.
- Bu eğitim satın alındıktan itibaren 1 yıl içerisinde kullanılabilir.

Diğer Aktiviteler